У результаті співпраці між центром SOLIDWORKS Хмельницького національного університету (НВЦ «САПР», керівник – проф. Харжевський В.О.) та всесвітньо відомою компанією HCL Technologies (США, Індія) була досягнута домовленість щодо безкоштовного оновлення університетської ліцензії на систему автоматизованого створення програм для верстатів з числовим програмним керуванням CAMWorks, що використовується у навчальному процесі факультету інженерії, транспорту та архітектури. Університету безкоштовно надано ліцензію на найновішу версію системи – CAMWorks 2023, що має статус SOLIDWORKS Certified Gold Product, з можливістю подальшого її оновлення наступного року до версії CAMWorks 2024 https://camworks.com.
Отримана мережева ліцензія передбачає можливість одночасної роботи на 20 комп’ютерах, з правом встановлення отриманого інженерного програмного забезпечення на будь-якій кількості комп’ютерів в мережі університету.
CAM (Computer-Aided Manufacturing) – автоматизація механообробки за допомогою комп’ютера. Надана університету версія CAMWorks 2023 – найсучасніша, призначена для роботи у SOLIDWORKS 2023/2024, який буде використовуватись в комп’ютерних класах університету з наступного навчального року.
Використання системи CAMWorks у навчальному процесі
Грантова програма від компанії HCL Technologies була започаткована в нашому університеті ще у 2011 році і з того часу ліцензія оновлюється щорічно – що стало можливим завдяки успіхам нашого університету у впроваджені в навчальний процес сучасних систем автоматизованого проектування, інженерного аналізу та автоматизації механообробки.
Програмне забезпечення CAMWorks та SOLIDWORKS CAM використовуються у навчальному процесі кафедри технології машинобудування при підготовці бакалаврів та магістрів зі спеціальності «Прикладна механіка».
Для проведення навчання студентів спеціальності 131 «Прикладна механіка» використовується комп’ютерний клас кафедри технології машинобудування (ауд. 4-305), на комп’ютерах якого встановлена система CAMWorks, а також використовується навчально-технічний центр HAAS при кафедрі технології машинобудування (4-104), де розміщуються комп’ютери з відповідним інженерним програмним забезпеченням, а також навчальні стійки-симулятори ЧПК компанії HAAS. Огляд можливостей системи CAMWorks проводиться також для студентів спеціальності 133 «Галузеве машинобудування» (освітня програма – «Агропереробка та інжиніринг») на кафедрі галузевого машинобудування та агроінженерії – для цього використовується комп’ютерний клас центру SOLIDWORKS (3-103).
На першому етапі студентами проводиться створення 3D-моделей деталей у системі SOLIDWORKS, а далі проводиться розробка управляючих програм для верстатів за допомогою CAMWorks, що інтегрований у систему SOLIDWORKS.
Студенти працюють з навчальними стійками HAAS.
Заняття проводить зав. кафедри технології машинобудування Ткачук В.П.
В навчальних курсах, зокрема, передбачено:
1) виконання студентами лабораторних робіт з використанням CAMWorks:
– основи програмування токарної обробки в CAMWorks;
– основи програмування фрезерної обробки в CAMWorks;
– розробка управляючої програми в CAMWorks і виготовлення моделі деталей на фрезерних верстатах з ЧПУ.
2) виконання студентами індивідуальних завдань, у яких вони виконують програмування токарної та фрезерної обробки, згідно з варіантом.
На кафедрі технології машинобудування викладачами розроблено ряд навчально-методичних розробок з вивчення системи CAMWorks. Нижче наведено приклад однієї з лабораторних робіт:
Побудова траєкторії руху фрези для виготовлення матриці та імітація обробки в CAMWorks
Спроектована модель деталі в системі SOLIDWORKS (ліворуч) і деталь,
виготовлена на верстаті за допомогою програми, що згенерована у CAMWorks
Приклад студентської роботи, реалізованої за допомогою SOLIDWORKS та CAMWorks, показано нижче.
Інші приклади студентських робіт, реалізованих у CAMWorks:
Система CAMWorks 2023 дозволяє створювати програми фрезерної, токарної, токарно-фрезерної та дротової ерозійної обробки. Підтримуються наступні типи верстатів:
– фрезерувальні з одночасним керуванням від двох до п’яти осей;
– токарні одно- і двошпиндельні, з одним або двома супортами, із програмно керованими допоміжними механізмами (задні бабки, люнети тощо);
– токарно-фрезерні одно- та двошпиндельні, з одним або двома супортами, із програмно керованими допоміжними механізмами, з одночасним керуванням від двох до п’яти осей;
– ерозійні двох- та чотирьохосьові.
Обробка ведеться безпосередньо в середовищі SOLIDWORKS безпосередньо по моделі SOLIDWORKS, в якій зберігаються результати роботи програміста. Таким чином забезпечується повна асоціативність моделі та траєкторій інструмента, що приводить до автоматичного оновлення всіх траєкторій інструмента при проведенні змін комп’ютерної моделі SOLIDWORKS. Перелік ліцензованих для нашого університету модулів CAMWorks 2023 показаний нижче:
Отже, надане інженерне програмне забезпечення володіє значним функціоналом, що дозволяє на високому рівні проводити підготовку спеціалістів, конкурентноздатних на сучасному ринку праці.